Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Ο ιστότοπος μας κατασκευάστηκε και συντηρείται από τους παρακάτω εκπαιδευτικούς:

• Βλάσης Κουτσούκος (Διευθυντής 5ου ΕΚ),
  • Παναγιώτης Κολοτούρος (Καθηγητής Πληροφορικής - 3ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Νέας Φιλαδέλφειας).

Το 5ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Αθήνας – Ν. Φιλαδέλφειας ιδρύθηκε το 1986 με σκοπό την κάλυψη της εργαστηριακής εκπαίδευσης των μαθητών των Τεχνικών Επαγγελματικών Σχολείων της περιοχής της Νέας Φιλαδέλφειας. Διαθέτει εργαστήρια με σύγχρονο εξοπλισμό που καλύπτει ακόμα και τις τελευταίες τεχνολογικές εφαρμογές.

Οι εκπαιδευτικοί του 5ου Εργαστηριακού Κέντρου (Ε.Κ.) Αθήνας – Ν. Φιλαδέλφειας (σχεδόν όλων των ειδικοτήτων ) έχουν συμμετάσχει σε διάφορα προγράμματα του Υπουργείου Παιδείας (π.χ Τεχνομάθεια, Δαίδαλος κ.ά) και έχουν βραβευθεί Πανελλαδικά και Πανευρωπαϊκά. (π.χ Πρόγραμμα 2Ο Πανευρωπαϊκό Βραβείο 1997 ή στο Πρόγραμμα Δαίδαλος 2004 με το 4ο Πανελλαδικό βραβείο με το Έργο «Έξυπνο Κράνος», καθώς και το έργο «Ενεργειακό Χαλί» του ίδιου Προγράμματος.

Επίσης έχουν βραβευτεί σε καινοτόμες δράσεις του Υπουργείου Παιδείας όπως το 2012 με το έργο «Τηλεκπαίδευση και Τηλεδιαχείριση οχήματος»

Το 5ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Αθήνας – Ν. Φιλαδέλφειας οργανώνει τεχνικά σεμινάρια και εκπαιδευτικές ημερίδες για την εκπαίδευση και τη συνεχή επιμόρφωση εκπαιδευτικών κυρίως Μηχανολογικών ειδικοτήτων και πιο ειδικά πάνω σε νέες τεχνολογίες των Οχημάτων, όπως Πετρελαιοκίνηση, Ηλεκτροκίνηση και σε εκπαιδευτικές πινακίδες με εξομοίωση σε συνεργασία με τους σχολικούς συμβούλους, γιατί διαθέτει ένα από τους πιο πλήρεις εκπαιδευτικούς εξοπλισμούς.

Το 5ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Αθήνας – Ν. Φιλαδέλφειας εκπαιδεύει σε εργαστήρια , σύμφωνα με τα αναλυτικά προγράμματα του ΥΠΠΕΘ, μαθητές που φοιτούν σε ΕΠΑΛ ή ΙΕΚ. Διαθέτει σύγχρονο εργαστηριακό εξοπλισμό για όλες τις ειδικότητες και καλύπτει το σύνολο των προβλεπόμενων εργαστηριακών ασκήσεων των αναλυτικών προγραμμάτων.

Στα εργαστήρια του 5ου ΕΚ Αθήνας - Ν. Φιλαδέλφειας εκπαιδεύονται μαθητές των παρακάτω σχολείων.

• 1ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Φιλαδέλφειας
  • 2ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Φιλαδέλφειας
  • 3ο Εσπερινμό ΕΠΑ.Λ. Νέας Φιλαδέλφειας και το
  • ΙΕΚ Ν. Ιωνίας

Διαθέτει για το 1ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Φιλαδέλφειας, http://1epal-n-filad.att.sch.gr/ τα εργαστήρια για τους παρακάτω τομείς και ειδικότητες :

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής
Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ
Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών
Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης , Αερισμού και Κλιματισμού
Τεχνικός Οχημάτων
Τεχνικός Μηχανικός Θερμικών Εγκαταστάσεων και Μηχανικός Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου
Τεχνικός Μηχανοσυνθέτης Αεροσκαφών

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ
Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων και Εγκαταστάσεων
Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων , Εγκαταστάσεων και Δικτύων
Τεχνικός Αυτοματισμού

Διαθέτει Για το 2ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Φιλαδέλφειας http://2epal-n-filad.att.sch.gr/ τα εργαστήρια για τους παρακάτω τομείς και ειδικότητες :

Πληροφορικής με ειδικότητες:
α) Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ και
β) Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού

Δομικών Έργων με ειδικότητες
Σχεδιαστής Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής

Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων με ειδικότητα
Τεχνικός Διαχείρισης και Ανακύκλωσης

Γεωπονία, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής με ειδικότητα
Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών

Διοίκησης και Οικονομίας με ειδικότητες:
α) Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
β) Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού
γ) Υπάλληλος Εμπορίας και Διαφήμισης
δ) Υπάλληλος Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό

Υγείας - Πρόνοιας – Ευεξίας
α) Βοηθός Νοσηλευτών
β) Βοηθός Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων
γ) Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

Εφαρμοσμένων Τεχνών
Γραφικών Τεχνών

Διαθέτει για το 3ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Νέας Φιλαδέλφειας http://3epal-esp-n-filad.att.sch.gr/ τα εργαστήρια για τους παρακάτω τομείς και ειδικότητες :

Τομέας Πληροφορικής
Ειδικότητα: Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής.
Ειδικότητα: Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού.

Τομέας Μηχανολογίας
Ειδικότητα: Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και κατασκευών.
Ειδικότητα: Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης αερισμού και κλιματισμού.
Ειδικότητα: Τεχνικός Οχημάτων.
Ειδικότητα: Τεχνικός Μηχανοσυνθέτης αεροσκαφών.

Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού
Ειδικότητα: Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων.
Ειδικότητα: Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων.
Ειδικότητα: Τεχνικός Αυτοματισμού.

Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας
Ειδικότητα: Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών.
Ειδικότητα: Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού.
Ειδικότητα: Υπάλληλος Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό.

Τομέας ΥΓΕΙΑΣ – ΠΡΟΝΟΙΑΣ - ΕΥΕΞΙΑΣ
Ειδικότητα: Βοηθός Νοσηλευτή.
Ειδικότητα: Βοηθός Ιατρικών ? Βιολογικών Εργαστηρίων.
Ειδικότητα: Βοηθός Φυσικοθεραπευτή.
Ειδικότητα: Βοηθός Οδοντοτεχνίτη.
Ειδικότητα: Βοηθός Φαρμακείου.

Διαθέτει για το Δημόσιο ΙΕΚ Ν.ΙΩΝΙΑΣ (http://iek-n-ionias.att.sch.gr/iek/) τα εργαστήρια για τους παρακάτω τομείς και ειδικότητες :
ΒΟΗΘΟΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΥΠΟΨ. ΟΔΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚ. & ΜΟΤΟΣ.

Λίγα Λόγια